Dostawa przez belgijskie centrum logistyczne to jedna transakcja
Jeśli w momencie rozpoczęcia wywozu z Polski towar jest skonkretyzowany, a jego ostateczny unijny odbiorca znany, to jest to jedna, rozciągnięta w czasie wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Nawet wtedy, gdy jest realizowana z przystankiem w magazynie.
Spółka zajmuje się produkcją wafli ryżowych. Realizuje dostawy towarów m.in. na rzecz odbiorcy z Wielkiej Brytanii. Zgodnie z umową, zobowiązuje się ona do utrzymania określonego poziomu zatowarowania magazynu na terytorium Belgii. Magazyn jest obsługiwany przez belgijską spółkę specjalizującą się w świadczeniu usług logistycznych. Jej towary znajdują się w belgijskim magazynie nie dłużej niż trzy miesiące i nie są tam poddawane żadnej obróbce. Możliwe jest co najwyżej ich opakowywanie, oklejanie czy etykietowanie. Spółka zajmuje się transportem towarów do Belgii i ponosi koszt ich magazynowania. Obsługa logistyczna jest realizowana przez spółkę belgijską, która wydaje towar odbiorcy z Wielkiej Brytanii na podstawie danych z systemu Ecod.
Brytyjski odbiorca sam organizuje transport z Belgii, a kosztami obciąża polskiego kontrahenta. Spółka wskazała, że jako datę dostawy (sprzedaży) przyjmuje moment wydania towarów z magazynu spółki belgijskiej. Po uzyskaniu tych informacji organizuje kolejny transport do Belgii w celu wywiązania się ze swojego zobowiązania do utrzymania określonego stanu magazynu.
Spółka zapytała, czy transakcja ta stanowi wewnątrzwspólnotową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta